Sídlo:
Kruh jako symbol věčnosti: Prsteny a náramky mají tvar kruhu, který symbolizuje věčnost, bez začátku a konce. Už ve starověkém Egyptě se ženy nosily prsteny ze spleteného rákosí jako znamení nekonečné lásky.
Otvor v prstenu: Otvor uprostřed prstenu není jen prázdným prostorem. Mnohé kultury ho vnímaly jako bránu nebo dveře, které vedou k událostem očekávaným i neznámým. Darování prstenu tak symbolizovalo nekonečnou a nesmrtelnou lásku.
Zásnubní prsteny: Tradice zásnubních prstenů sahá až k Římanům. Prsteny byly zpočátku spíše symbolem vlastnictví, ale později se staly znamením slibu lásky a spojení. Nejstarší záznamy o předání prstýnku pocházejí z Egypta před 4 800 lety.
Slitiny: Zlato je měkké, proto se smíchává s jinými kovy, aby bylo pevnější. Nejběžnější slitinou je 14karátové zlato, které obsahuje 58,3 % čistého zlata.
Kování a lití: Kováři a zlatníci vytvářeli šperky kováním a litím. Zlato se roztavilo a odlilo do formy. Poté se ručně opracovávalo.
Rytí a granulace: Rytí a zdobení povrchu zlatých šperků bylo oblíbené v historii. Granulace spočívá v připevňování malých zlatých kuliček na povrch.
Filigrán a emaile: Filigrán je jemná práce z tenkých zlatých drátků. Emaile jsou skleněné barvy, které se vypalují na povrch šperku.
Zlaté šperky jsou nejen krásné, ale nesou v sobě i příběhy, tradice a symboliku. Ať už nosíte prsten, náramek nebo jiný zlatý klenot, pamatujte na jeho historii a význam.